autor fotografie: Matej Nosál |
Ak si niekto praje dobré zdravie, treba si najprv položiť otázku, či je pripravený zbaviť sa príčin svojej choroby. Až potom je možné mu pomôcť.
Peklo
Rajón samovrahov. Tak nazývali lekári z New Yorku na prelome 20. storočia časť Manhattanu, kde sa na 2 km2 tlačili tisícky ľudí nakazení týfusom, úplavicou a ďalšími nákazlivými chorobami, na ktoré umierali deti aj dospelí. Tretina detí sa nedožila piatich rokov. Do rajónu samovrahov pred Sarou neprišiel žiadny lekár, ktorý by dal nevinným deťom šancu žiť.
Keď sem prišla Sara Bakerová prvýkrát, uvidela peklo na zemi. Západná časť Manhattanu bola prepchatá ľuďmi, nedostatočnou hygienou, zanedbanosťou a zaprášená dymom z tovární.
„Vtedy mi napadlo, že ak chcem zabrániť tomu, aby ľudia umierali, treba zabrániť tomu, aby vôbec ochoreli. Zdraví ľudia predsa neumierajú,“ spomínala po rokoch na deň, keď sa rozhodla, že prevenciou porazí detskú úmrtnosť.
V lete 1908 spustila experiment. Čerstvé mamičky navštívila aspoň raz zdravotná sestra, ktorá im vysvetlila, ako sa starať o novorodenca, ako ho dojčiť a kúpať, ako vetrať a ako predchádzať chorobám.
Za tri roky vďaka tomuto programu klesla úmrtnosť dojčiat v celom New Yorku o 40 percent.